V Muzeju mlinskih kamnov na Polici

Muzej mlinskih kamnov na Polici pri Naklem so na prvi sončni torek v aprilu obiskali slušatelji Univerze za tretje življenjsko obdobje, društvo Lipa Domžale. Na predavanju jim je znani novinar Matjaž Brojan omenil staro obrtniško dejavnost, izdelovanje mlinskih kamnov na Polici, kjer je zadnji kamen iz konglomeratne skale izklesal tedaj 74-letni kamnosek Franc Puhar. To moram videti, je med predavanjem rekla ena od slušateljic, za obisk muzeja so se odločili skoraj vsi.

Zavarovanje kamnoloma in kamnoseškega orodja je pred leti predlagala Štefka Pavlin s Poličarjeve kmetije, kamnolom je na njihovem zemljišču. V Turističnem društvu Naklo so bili navdušeni in že teden kasneje so začeli čistiti povsem zaraščen kamnolom. Kamnoseško orodje – kladiva, zagozde oziroma plateljci, meh za špičenje kladiv – je prispevala hčerka zadnjega kamnoseka, Turistično društvo fotografije velikega formata o izdelovanju mlinskih kamnov, Poličarjevi utico za muzejsko zbirko. Bogatijo jo mlinski kamni, ki so jih Poličarjevi odkupili od mlinarjev, ki ne meljejo več, in voz, s katerim so kamne vozili na železniško postajo v Kranj, od koder so potovali po Sloveniji, celo na Hrvaško in Koroško. Muzej so odprli 25. oktobra 2003, društvo je pripravilo kulturni program, Poličarjevi pa pogostitev. Tako smo dobili muzej na prostem, kakršne imajo na Švedskem, kjer so zavarovali klifno obalo ob morju.

Kamnolom in mlinske kamne je Domžalčanom predstavila hčerka zadnjega kamnoseka. Po ogledu muzeja so se zadržali še na kmetiji, kjer imajo tudi trgovinico svojih pridelkov. Nad muzejem so bili navdušeni, saj so videli veliko novega. Nekdanji člani turističnega društva pa veseli, da so uredili Muzej mlinskih kamnov na prostem.

Mara Črnilec