Sedemdeset let od eksplozije v meščanski šoli na Jesenicah

Pred 70 leti, 29. 11. 1944, je bila v meščanski šoli na Jesenicah eksplozija, ki je ubila sedem učenk in učiteljico. Na to spominja tudi spominska plošča na stavbi kemične čistilnice z zavajajočo vsebino. O tem sem pisal ob občinskem prazniku l. 2012.

Pri nastavitvi eksploziva je sodeloval tudi osnovnošolec Zdravko Slamnik. V Pavleta Zidarja se je preimenoval, ko je začel pisati pesmi. Je eden najplodnejših slovenskih pisateljev, saj je napisal 76 knjig in objavljal v raznih slovenskih revijah. Za delo Sv. Pavel je dobil Prešernovo nagrado leta 1965. Leta 1966 so ga zaradi prevelike kritičnosti do odgovornih izključili iz partije. Zapustil je prosveto in se posvetil samo pisanju ter postal svobodni umetnik. Leta 1987 je dobil Prešernovo nagrado za življenjsko delo.

Leta 1983 je izšla knjiga Okupacija Javornika. V njej opisuje rojstni kraj Javornik in Koroško Belo, dogajanje med vojno in svoje otroštvo, ki je bilo povezano tudi z eksplozijo. Zaradi nje je bil zaprt v begunjskih zaporih, od koder so ga rešili partizani ob koncu vojne. V opisovanju novembrskega časa leta 1944 opisuje materine sanje in slutnje, sumničenje in pritiske nanj vse do groma, »… ki je odjekoval od strmih pobočij Mežaklje«. Po materini obtožbi sodelovanja je razmišljal: »Tisti, ki so nam dali eksploziv in nas poslali v akcijo …, nam niso nakazali možnosti rešitve, če bi stvar odkrili.« Takrat še ni bil star 13 let. Nikjer ne omenja komunistov in SKOJ-a. Ko na koncu knjige v pogovoru s sojetnikom spozna, da »žrtve pri tem niso važne, … bila je taktika«, je tudi »prepoznal, da je prišla ura, ko naj bi zvedel resnico o vsakem atentatu, ne le o našem«. V knjigi Medžugorska legenda (več življenjepisov ta knjiga iz leta 1988 ne navaja), ko z duhovnikom med romanjem v Medžugorje razpravljata o ozdravljenem slepcu v Svetem pismu, mu le-ta pojasni: »Hudobni duh je slepota, da veste. Nemi duh je tudi hudi duh.«

Morda tudi zaradi tega (še) nima spomenika na trgu, imenovanem po Tonetu Čufarju, ki je bil leta 1935 in 1936 kot vodilni komunist zadolžen za delo z mladino z Javornika in Jesenic. (Zanimivo, od spominskega parka do Trga Toneta Čufarja se je na njegovem spomeniku »izgubil« napis revolucionar.) Med nalogami SKOJ-a pa je bila tudi poučiti mladino (tudi pionirje od 6. do 14. leta), vršiti obveščevalno službo, trosilne napise in sabotažne akcije. O aktivnosti oz. akcijah otrok v NOB se (več) ne govori(!?). Tudi o kurirčkih ne, čeprav se je OŠ Koroška Bela še l. 1992 imenovala po Karavanških kurirjih NOB.

Veliko je dokazov, da to uro prepoznanja (slepi in nemi?) v Sloveniji še vedno (bolj) premikajo nazaj.

V kolumni GG Žive obletnice v januarju 2014 so nekatere okrogle obletnice, ki so odločilno vplivale na delo in življenje Zdravka Slamnika oz. Pavleta Zidarja, tudi na eksplozijo v meščanski šoli. Te na tem seznamu ni, nanjo spominja le spominska (zavajajoča) plošča.

6. januar je rojstni dan Pavleta Zidarja.

Pintar Franc, Bled