… je bela cesta oglajena

Iz različnih zornih kotov nekateri odkrivajo lepoto naše domovine Slovenije. Zgornji del Gorenjske je še posebno izpostavljen očem tujih in domačih turistov. Veliko zaslug pri tem ima nedvomno Slavko Avsenik, ki je v svojih pesmih predstavil Gorenjsko in Slovenijo in jo ponesel v svet. Še vedno poln ustvarjalnosti Slavko letos novembra praznuje okroglih 85 let. Še na mnoga leta in veliko zdravja mu želimo ljubitelji njegovih melodij in vsa Slovenija.

Moj prispevek je sicer namenjen trasi avtoceste Vrba–Peračica. Lahko rečem, da je bila trasa, za katero so se strokovnjaki odločili, po mojem oseb­nem mnenju najbolj posrečena. Res, da je bila od treh izbranih najdražja, vendar speljana na čudoviti lokaciji. Uporabnikom te ceste se, ko zapustijo ljubenski tunel, odpre čudovita Dobrepoljška ravnina, še posebej pa pogled na Triglavsko pogorje in Triglav. Na levi strani jih pozdravlja zelena Jelovica, na desni pa Karavanke s Stolom, ki je »najlepši v Karavankah«. Peljemo se čez 329 metrov dolg most, poimenovan viadukt Dobruša. Ime je dobil po potoku, ki teče po naselju Graben z desetimi hišami, v času vladavine Marije Terezije 1717–1780 so potoku pravili tudi Mošnca. Na koncu viadukta na desni strani pa je videti odkritje Rimske vile Rustica iz 1.–2. stoletja.

Cesta mimo Radovljice in Lesc pa po mnenju mnogih ni posrečena. Nasip, ki zakriva pogled na Linhartovo Radol'co, je bil prikrajšan za marsikaterega turista, ki se vozi po tej cesti. Radovljica je mesto, ki ima kaj pokazati. Linhartov trg s cerkvijo sv. Petra iz 14. stoletja, čudovit pogled na dolino Lancovo, kjer se stekata Sava Bohinjka in Sava Dolinka. Res škoda za Radovljico, da je prikrajšana pogleda z avtoceste, ki je zaradi hrupa dovolj odmaknjena od mesta.

Če sem s tem koga užalil, ki je odločal o izvedbi trase, naj mi oprosti, to je namreč moje osebno mnenje. Ko sem se vozil in se še vozim po Sloveniji, sem vedno imel odprte oči in užival lepote tvoje, draga mi domovina Slovenija.

Ciril Zupan