Zamenjava v kranjski občini: prvi je novemu županu Boštjanu Trilarju v prostorih kranjske občine čestital dosedanji župan Mohor Bogataj. / Foto: Primož Pičulin

Kranj dobil novega župana

Sklenjen je tudi drugi krog volitev za župane, ki jih je dobilo še 54 slovenskih občin. Novega župana ima tudi Mestna občina Kranj, v Škofji Loki in na Jesenicah so volivci podelili mandat dosedanjima.

Izvoljeni župani v slovenskih občinah so razporejeni na starostni lestvici od 28 do 72 let. Najmlajši župan je Nejc Smole v občini Medvode, izvoljen že v prvem krogu, ko je porazil dosedanjega dolgoletnega župana Stanislava Žagarja. Ta je bil na čelu občine pet mandatov.

Kranj – Napoved pred drugim krogom županskih volitev, da bo vroče zlasti v Kranju, se je uresničila. Bilo je celo bolj dramatično, saj smo na končni (sedaj sicer še neuradni) izid čakali dlje kot v drugih slovenskih občinah. Volitve na dveh voliščih v Bitnjah so se namreč zavlekle za tri ure, ker se je zjutraj pred stavbo gasilskega doma zgodila prometna nesreča in so volišči začasno zaprli, zvečer pa glasovanje podaljšali na nekaj čez deseto uro. Že kmalu zatem pa je bilo jasno, da je dosedanji župan Mohor Bogataj izgubil bitko s tekmecem Boš­tjanom Trilarjem. Slednjemu so volivci namenili 55 odstotkov glasov.

Volilna udeležba, ki je bila nizka že v prvem krogu, je bila v drugem še nižja, manj kot 43 odstotkov. V mestih je bila še posebej nizka, saj se je denimo v kranjski občini volitev udeležilo zgolj 31 odstotkov volivcev in v Škofji Loki 33 odstotkov.

Pač pa so tokrat pozitivno presenetili jeseniški voliv­ci, saj jih je šlo na volišča 47 odstotkov. Tudi v Komendi in Trzinu, kjer so od gorenjskih občin še izbirali župana v drugem krogu, je bila udeležba nad povprečjem v državi, v Trzinu je volila skoraj polovica občanov. Izid pa je bil tesen: Peter Ložar je pred Romeom Podlogarjem zmagal s 50,44 odstotka glasov. Novi župan Komende pa je s 54,21 odstotka glasov postal Stanislav Poglajen.

Občini Jesenice in Škofja Loka pa bosta tudi prihodnja štiri leta vodila dosedanja župana. Na Jesenicah je to Tomaž Tom Mencinger, ki je prejel 66,81 odstotka glasov in tako porazil kandidata Ahmeda Pašića. V Škofji Loki pa so volivci Mihu Ješetu namenili 62,52 odstotka glasov pred Metodom Di Batisto.

Letošnje volilno leto je z drugim krogom lokalnih volitev sedaj pri kraju. Na volitve smo šli že spomladi, ko smo odločali o poslancih za evropski parlament, poleti smo volili poslance držav­nega zbora, vmes je bil še referendum, zadnje so bile lokalne volitve. Na njih smo v prvem krogu 5. oktobra izvolili 158 županov, v drugem minulo nedeljo še 54. Med njimi se jih je kar 115 za županski položaj potegovalo kot neodvisni kandidati. To je v primerjavi z začetki sedanje lokalne ureditve pri nas velika razlika, saj je bilo leta 1994 v 147 takratnih občinah zgolj 29 strankarsko neodvisnih županov. Od strank je največje število županov letos dosegla stranka SLS, 31, 20 jih ima SD, 19 SDS, ostalo pa druge stranke in koalicije, medtem ko brez župana v državi ostaja vodilna vladna stranka SMC. Od 212 občin (letos so bile volitve tudi v novi občini Ankaran) jih bodo samo 16 vodile ženske. Gorenjska pa je tudi v tem mandatu ostala brez županje. Volivke in volivci so tudi tokrat veliko zaupanje izkazali dosedanjim županom: na Gorenjskem je bilo izvoljenih 20 »starih« županov, le v sedmih občinah so župani novi. Glavnino so volivci izvolili že v prvem krogu, v petih so šli v nedeljo, 19. oktobra, znova na volišča in v dveh občinah izbrali dosedanja župana, v treh pa nove.