Dr. Mitja Ferenc, škofa Andrej Saje in Stanislav Zore ter avtor razstave dr. Jože Dežman ob čevlju, najdenem v jami / Foto: Jože Košnjek

Za pravico do groba in spomina

»Povojno morijo junija leta 1945 v jami pod Macesnovo gorico v Kočevskem rogu lahko primerjamo s sovjetskim zločinom nad poljskimi častniki in intelektualci v Katinskem gozdu pri Smolensku,« pravi dr. Jože Dežman.

Zavod svetega Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano je pravi kraj za take razstave. Bil je največje slovensko taborišče. Iz te mogočne stavbe so Nemci in Italijani pošiljali v izgnanstvo in v taborišča zavedne Slovence, od katerih se mnogi niso vrnili. Po vojni pa je nova jugoslovanska oblast v Šentvidu zapirala svoje nasprotnike in jih pošiljala na prestajanje zapornih kazni in v smrt.

V Platonovi dvorani Zavoda svetega Stanislava v Ljubljani so v sredo odprli razstavo Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin. Skupaj s sodelavci jo je pripravil zgodovinar in predsednik Komisije vlade Republike Slovenije za reševanje prikritih grobišč dr. Jože Dežman. V začetku junija leta 1945 so namreč pobili in vanjo zmetali skoraj 3500 zajetih slovenskih domobrancev. Nad 1750 – točno število umorjenih, vsi so bili moški, je težko ugotoviti – jih je bilo starejših od 24 let. Nad 800 jih je bilo starih med 20 in 23 let, nad 800 pa jih je bilo mlajših od 20 let. Nihče od pokojnih pa ni bil mlajši od 14 let. Grobišče z največ slovenskimi žrtvami – Pod Krenom so umirali predvsem pripadniki drugih jugoslovanskih narodov – je bilo dolgo strogo varovana skrivnost. Jamo so minirali že med pobijanjem, pa tudi kasneje, ko so razstrelili celoten strop jame. Zgodovinar in član komisije za reševanje prikritih grobišč dr. Mitja Ferenc je zato že leta 2006 dejal, da je bila spravna slovesnost iz leta 1990 na napačnem mestu: morala bi biti pod Macesnovo gorico, kjer so umirali izključno Slovenci, in ne Pod Krenom. Zaradi grozovitosti in množičnosti ubijanja po mnenju dr. Jožeta Dežmana Macesnovo gorico lahko primerjamo s Katinskim gozdom blizu Smolenska na Poljskem, kjer so Rusi leta 1940 pobili od 14 do 27 tisoč poljskih častnikov, intelektualcev in podjetnikov ter zločina obtožili Nemce. Kasneje je prišla resnica na dan.

Raziskave jame so se začele kmalu po letu 1990. Raziskovalcem – arheologom, antropologom, analitikom najdenih predmetov, speleologom in zgodovinarjem ter drugim sodelujočih – so pomagala tudi pričevanja redkih rešenih, med katerimi je bil tudi oče politika Janeza Janše. Da so prišli do ostankov pobitih, so morali odstraniti okoli 3000 kubičnih metrov razstreljene zemljine. V odkrivanju jame, ki je bilo še posebej intenzivno med letoma 2019 in 2022, so našli okrog 10.000 različnih predmetov, ki so večinoma pripadali žrtvam, nekaj pa tudi storilcem. Kljub strogemu nadzoru na poti na morišče je mnogim uspelo ohraniti nekatere osebne predmete: zagotovo v upanju, da bodo preživeli.

O pomenu razstave, ki bo odprta do 10. maja, in spominu na umrle v kočevski jami je dr. Jože Dežman dejal, da imajo tako kot vsak tudi oni pravico do groba in spomina. To pa ni odvisno od mrtvih, ampak od nas, živih. Mrtvi imajo čas in nas čakajo, je dajal. Razstavo je odprl novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference dr. Andrej Saje. Izrazil je upanje, da bodo umorjeni v jami pod Macesnovo gorico našli zadnji mir na ljubljanskih Žalah. To je naša dolžnost do mrtvih, ne glede na to, kateri strani so padli.

Slovesnosti in odprtja razstave sta se udeležila tudi ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore in poslanec ter predsednik SDS Janez Janša. Njegov oče je ušel smrti v tej jami.

Oddajte svoj komentar

Kranj 20°

pretežno jasno
vlažnost: 67 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

11/25

sreda

11/27

četrtek

13/27

petek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

OBVESTILA / Kranj, 5. junij 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 5. junij 2024

Sporočilo v steklenici

IZLETI / Preddvor, 5. junij 2024

Telovadba, angleška urica, pohod

IZLETI / Kranj, 6. junij 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

OBVESTILA / Kranj, 6. junij 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

PRIREDITVE / Slovenski Javornik, 6. junij 2024

Dve gostovanji

PRIREDITVE / Jesenice, 6. junij 2024

Brihtin dan

IZLETI / Naklo, 6. junij 2024

S kolesom do Škofje Loke

 

 
 

 

 
 
 

Prodaja Panvite ali kako levi in desni mešetarji razprodajajo Slovenijo / 11:57, 3. junij

Glede prodaje Mercatorja pa tole. Vlada JJ je prodala del Mercatorja domačinoma Šrotu in Bavčarju. Bratuškova pa vse skupaj Hrvatom. Ne poz...

V dvorcu Visoko na voljo električna kolesa / 10:29, 3. junij

Zavod Poljanska dolina ima preveč denarja, da ga zapravlja za draga električna kolesa. Običajna kolesa bi zadostovala, pa še za rekreacijo je poskrbljeno.

Pripravljeni na legalizacijo ali preprosto ne vemo dovolj? / 06:59, 3. junij

Marihuana je prva stopnica na poti v pogubo. Ali to hočemo?

Za zamudo pri mostu zdaj kriv dež / 23:07, 2. junij

dobro, dela potekajo in bomo potrpeli še nekaj časa, da se vse skupaj dokonča in bo prešlo v uporabo. Me pa zanima, ali bomo Kranjčani sploh...

O nadgradnji železniške postaje / 18:28, 1. junij

Alenka raje obnavlja postaje kot pa tire. Samo zelo drago nas bo to stalo.

Za zamudo pri mostu zdaj kriv dež / 18:41, 31. maj

Adijo pamet!

Prodaja Panvite ali kako levi in desni mešetarji razprodajajo Slovenijo / 07:10, 25. maj

Z napisanim se strinjam in tudi delim skrb in jezo.Vendar je bil prvopodpisani veliko let na visokih položajih v vladah, z vplivom in možnos...